Hudba mezi řádky

Již několikrát jsem se snažila tento článek napsat ještě na mé staré blogy o psaní, tak teď už snad…

Hudba mezi řádky, dříve Každý příběh má svou hudbu. Možná si někdo vzpomíná.

Četli jste někdy knihu, povídku, fanfikci, prostě jakýkoli příběh a potom poslouchali hudbu a najednou se vám při určité melodii příběh vybavil? Nebo jste při čtení konkrétní hudbu poslouchali a potom jste si ji při každém dalším poslechu spojili právě s danou knihou? Není to nic divného, právě naopak, tyto podpovrchové vjemy či jak bych to nazvala, jsou zcela běžné a máme je všichni.

Stejné je to například, když používáte určitou vůni (třeba deodorant), když děláte nějakou činnost – čtete, hrajete hry, díváte se na oblíbený seriál, … Pokud to děláte dlouhodobě, zaryje se vám do podvědomí, a když tu voňavku potom použijete i třeba za rok nebo dva, vybaví se vám náhle spojitost s činností vykonávanou v minulosti společně s působením této vůně. Já to takto mám hned s několika deodoranty, které jsem používala, když jsem hrála svou oblíbenou PC hru. Jednou v mé blízkosti jeden z těchto deodorantů použila kamarádka a mně se ihned vybavila ta hra a měla jsem hroznou chuť si ji zahrát. Potom jsem si deodorant pořídila sama (po dlouhé době) a pokaždé, když ho použiji, evokuje mi krásné chvíle a nezapomenutelné vzpomínky.

S hudbou se mi to stalo také. V obou případech. Tedy tak, že jsem nejdříve četla příběh a potom poslouchala hudbu a náhle se mi kniha vybavila. Od té doby to mám spojené. A i tak, že jsem poslouchala během čtení a tudíž si to můj mozek podvědomě spojil.
Dokonce se musím přiznat, že se mi to stalo i u mého vlastního příběhu, konkrétně u povídky Zlodějka. Asi před rokem jsem k ní dělala trailer (pokud by vás zajímal, můžete se mrknout zde) a vybírala k němu písničku. A od té doby ji mám se Zlodějkou spojenou.

Na závěr bych chtěla nabídnout dva mé oblíbené interprety, které poslouchám třeba při psaní fantasy, když potřebuji navodit určitou inspirativní atmosféru. Já prostě miluji Fantasy Medieval Music ♥ (fantasy středověká hudba).
V prvé řadě je to Peter Crowley (doporučuji např. The Dragon Quest nebo White Princess) a potom BrunuhVille (od něj bych ráda upozornila na Song of the North, The Song of the Dragonborn, které nazpívala Sharm nebo Dance with Dragons)

A jak to máte vy s hudbou a příběhy? Napište mi své zkušenosti nebo postřehy 🙂

AenSL

Reklamy

One thought on “Hudba mezi řádky

  1. Musím říct, že tenhle článek si opravdu nepamatuji, takže jako bych ho četla poprvé 🙂
    Každopádně já si určité věci spojuji spíš s negativními zkušenostmi, takže se tohoto snažím cíleně dosáhnout málokdy…

    Liked by 1 osoba

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s