Ohlédnutí za Světem knihy 2018

Letošní Svět knihy byl opravdu mimořádný. Nejenže jsem si domů odnášela tučný úlovek, ale letos jsem byla v roli brigádníka a podívala jsem se tedy na veletrh i z té druhé stránky. A stálo to za to!

Hlavním tématem už 24. ročníku veletrhu knih byl komiks a převratné 20. století a čestným hostem Izrael. K jeho stánku jsem však bohužel nezavítala. Nijak mne to ani nelákalo, ale kdo ví, mohlo tam být něco zajímavého.

Díky škole jsem se ujala role brigádníka. Moc jsem se na to těšila a až na pár maličkostí jsem zklamaná rozhodně nebyla. Každý den se přeci nepoštěstí vidět na vlastní oči Vladimíra Remka, Tomáše Šebka, Pavlu Jazairiovou, Halinu Pawlowskou a spoustu dalších. Po přetrpění pěti hodin nesnesitelného vedra, ze kterého mě bolela hlava a chtělo se mi spát, jsem se tradičně osvěžila dobrým smoothiem a únava byla najednou ta tam.

Celková návštěvnost byla kolem 46 000, programů bylo přes 550 (no nevyberte si :D) a stánků 208. Wow! To jsem sama netušila, ale podle webových stránek Světa knihy, kde tyto statistiky vedou, to tak je.

Jak jsem se již zmiňovala v jednom z minulých článků o Světě knihy, toto byl můj druhý ročník a opět jsem neodolala, zavítala do svého oblíbeného stánku s knihami za 20 Kč a hned první den si odnášela tři plné tašky. Erm… no dobře, ony nebyly zase tak úplně plné, ale vracela jsem se tam na dvakrát a oni mi to zabalili do tří igelitek, které se po mém úsporném přeskládání zredukovaly na dvě. Ale tentokrát obě doopravdy plné. Nyní se hrdě vystavují na mé poličce, která už praská ve švech a já jsem na ně patřičně pyšná. Ale vás určitě zajímá, které krásky si získaly mé srdce. Nebudu vás napínat, ve stručnosti je shrnu, protože o nich samotných budou jiné články (pravděpodobně recenze, které už tak zoufale dlouho plánuji).

Svět knihy 2018 - knihy

Úlovky ze Světa knihy 2018

Hm… odkud začít? 🙂

Světlo hořících stínů mě uchvátilo obálkou a hned poté i anotací. Když jsem zjistila, že se jedná o druhý díl série Železní elfové, ihned jsem si vyhledala i první, Temnota kovaná v ohni. Mám dojem, že se jedná o trilogii, a pokud se nemýlím, třetí díl si jistě také brzy najde cestu do mé knihovničky.

Dítě proroctví, Skrytý válečník a Královna věštců si mě našly tak nějak náhodou. Zatímco jsem pokukovala po dalších knihách, zaslechla jsem rozhovor páru zákazníků. Pán byl očividně znalec přes fantasy a jeho paní ho v tom podporovala. Bavili se právě o těchto knihách – pán je už měl doma – a já vím, že se cizí rozhovory neposlouchají, ale neodolala jsem a zeptala se, jaké podle něho jsou. Byly mi doporučeny a já se proto rozhodla je zkusit. A proč rovnou nevzít celou trilogii, že?

Další trilogie, kterou jsem si – tentokrát plánovaně – ulovila, byly Minotauří války. Krvavá noc, Záplavy krve a Říše krve, příběhy z mého oblíbeného světa Krynnu od Dragon Lance v mé knihovničce prostě nesměly chybět. Abych to uvedla na pravou míru, původně jsem si šla právě pro nějakou knihu od Dragon Lance, které v podstatě sbírám. Chtěla bych jich mít co možná nejvíce, ne-li všechny 😀

A s Dragon Lance ještě nekončím! Už nějaký ten rok mám knihu Druhá Generace, o které jsem se teprve nedávno dověděla, že je to čtvrtý díl pentalogie. A to ji mám už dávno přečtenou. Haha! Čekala jsem tedy na Svět knihy a doufala, že dokoupím zbylé díly. K mému zklamání jsem bohužel našla jen jeden – Draci podzimního soumraku. Naopak k mé obrovské radosti jsem získala dvě z jiné série (od které mi nyní chybí už jen první díl :D). Díky úžasné Ki, která mi je nabídla ze své vlastní knihovničky s tím, že je pravděpodobně užiji lépe, se můj repertoár od Dragon Lance rozrostl ještě o Draky Paní oblohy Draky Zalookého mága. Za to ji opět moc a moc děkuji a jak již i ona zmiňovala ve svém článku o letošním veletrhu, konečně jsme se setkaly!

Abych už konečně knihy od tolikrát zmiňovaného Dragon Lance zakončila, ještě po jedné jsem pokukovala a nakonec si ji i s časopisem, se kterým byla, koupila. Tygrovy čepele jsou nejnovější knihou ze stejného světa, ale jiné země a prvním dílem trilogie. Začínám mít pocit, že můj hon za knihami Dragon Lance asi nikdy neskončí…

Svět knihy 2018 - program

Hladové smečce jsem slyšela / četla (už ani nevím) dříve. je to nejnovější kniha od českého autora Martina Sládka. Řekla jsem si „Proč to nezkusit?“. A už jsem ji měla na komínku, který se pomalu zvětšoval. Je třeba podotknout, že kniha byla za plnou cenu, i když se slevou, ale to mě nemohlo odradit. Navíc fakt, že se děj odehrává na území Norska a je v něm zahrnuta severská mytologie, kterou mám ráda, … Ale o tom až někdy v recenzi 😉

Posledním přírůstkem do mé knihovničky je Legie, druhý díl série Lazarovy války, jehož první díl (Artefakt) jsem si pořídila na minulém veletrhu. Opět kniha za plnou cenu, ale po prvním díle vím, že nebudu litovat. Pokud máte rádi sci-fi s vojáky a přestřelkami, vedle spousty dalších autorů, je Jamie Sawyer ten, který vám jistě padne do oka.

To by bylo z knih vše. Letos jich bylo o dvě více než minule, lámu rekord! Na fotce jsou ještě tři časopisy, dva jsem ukořistila společně s knihami, přičemž mým hlavním cílem byly právě ty knihy, ale odděleně to nešlo, ale alespoň bude více čtení. Třetí časopis byl jako starší číslo opět nabízen zdarma. A dvě malé brožurky s ukázkami nových knih si ke mě našly cestu tak nějak samy 😀

Na závěr bych řekla už asi jen to, že jsem si letošní veletrh opravdu užila a příští rok se chystám znovu (do té doby by mi nakoupené zásoby knih měly vystačit). Jen mě mrzí, že k nákupu nedávali třeba záložky, což minulý rok ano, a ani nebylo moc kde si je koupit. Ale já si záložky stejně nikdy moc nekupovala, sem tam nějakou, spíš jsem si je vyráběla sama.

 

Byli jste na letošním veletrhu? Jak se vám líbil? Odnesli jste si domů také nějaký úlovek? Jaký? Sem s nimi, jsem vážně ale vážně moc zvědavá 😀

AenSL

 

Reklamy

2 thoughts on “Ohlédnutí za Světem knihy 2018

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s